ورود هنرمندان
خانه بهار

دومین جشنواره هنرهای شهری مشهد

سخنران بخش نمایش سلسله نشست‌های «هنر شهری مشهد»:

تحقق توسعه و عدالت فرهنگی در گروی انجام پژوهش‌های هنر شهری
سخنران بخش هنرهای نمایشی مجموعه نشست‌های علمی پژوهشی «هنر شهری مشهد» گفت: از طریق هنر و پژوهش در هنر نمایش می‌توان به جامعه نشاط بخشید و قدم در راه توسعه فرهنگی برداشت.
روح‌الله جعفری در نشست علمی پژوهشی «هنر شهری مشهد» که با موضوع هنرهای نمایشی برگزار شد، ضمن بیان اینکه مدیریت شهری مشهد اتفاق مبارکی را در زمینه پژوهش هنر در این شهر رقم زده است، تصریح کرد: برگزاری هفته پژوهش هنر شهری گامی در مسیر توسعه فرهنگی و به طور ویژه آشنا کردن مردم با هنر تئاتر  است.
این کارگردان تأتر اضافه کرد: این حرکت شهرداری مشهد در واقع دستیابی به همان روح جامعه است که نیاز به شادابی دارد. از سوی دیگر، با گنجاندن بخش پژوهش در جشنواره «خانه بهار» به صورت علمی و عملی آثار هنری توسط نیروهای انسانی کاربلد و کارآمد بررسی می‌شوند.
به گفته وی، تدوین برنامه عملیاتی، اتخاذ سیاست‌گذاری‌ها و تخصیص بودجه مناسب ماحصل چنین اقداماتی است که مدیریت شهری مشهد به دنبال آن است.
پژوهشگر تئاتر و استادیار دانشگاه تولید آثار هنر شهری از طریق پژوهش را در رویکرد مدیریت شهری برابر با توسعه فرهنگی یک شهر عنوان کرد و گفت: برقراری ارتباط مردم با آثار هنری مستلزم انجام کار پژوهشی است تا هنرمند بتواند با مراجعه به این مطالعات به چالش‌هایی که در ابتدای کار با آنها روبرو می‌شود، پاسخ دهد تا اثری متناسب با جامعه و شهر خلق کند.
وی هنر نمایش را روح جامعه و شعر و شعور ملت دانست و اظهار کرد: تحول و پویایی هر جامعه مرهون اعتلای هنر آن جامعه است بنابراین باید به ابتکار، نوآوری و خلاقیت نخبگان و اندیشمندان این حوزه توجه ویژه کرد.
جعفری تصریح کرد: اگر آموزش کاربردی از طریق این پژوهش به هنرمند ارائه نشود او در سرگشتگی باقی خواهد ماند درحالی که خلاف آن باعث می‌شود آفرینش‌گری هنرمند مطابق صور خیال و اندیشه‌اش به شکل عملی و علمی به مخاطب منتقل شود.
این نویسنده و منتقد افزود: اگر مراحل تولید اثر به درستی انجام شود به‌عنوان مثال با بهره‌مندی از ویژگی‌های هنر نمایش می‌توان به دیدن روح بشر و در نهایت توسعه مدیریت شهری دست یافت و در این صورت فاصله مردم با مسئولان و سیستم با زبان هنر کمتر خواهد شد و در نتیجه اعتماد آنان افزایش پیدا می‌کند.
وی بابیان این مطلب که اگر برای ساخت سالن تأتر به صورت تخصصی نگاه نشود مخاطب هم از آن استقبال نخواهد کرد، گفت: توجه به اکولوژی(بوم‌شناسی) و اینکه قرار است سالن برای چه قشری آماده شود اهمیت زیادی دارد، در غیر اینصورت سالن بی‌تماشاگر معنایی ندارد و همه اینها با انجام پژوهش هنر در بهترین مسیر ممکن قرار خواهند گرفت.
این هنرمند حوزه نمایش گفت: تقویت نگاه پژوهشی به مقوله هنر باید در همه هنرمندان، مدیران و تصمیم‌گیرندگان تقویت شود و با این رویه است که می‌توان در سال‌های آینده به توسعه فرهنگی جامعه و عدالت فرهنگی در یک شهر امیدوار شد.
جعفری افزود: در سایه برقراری عدالت فرهنگی می‌توان مدافع آزادی، فکر، بیان و قلم شد با پیش‌شرط قانون اساسی کشور که برای همه فصل‌الخطاب است.