ورود هنرمندان
خانه بهار

دومین جشنواره هنرهای شهری مشهد

در آخرین روز نشست‌های «هفته پژوهش هنر شهری مشهد» مطرح شد:

هنر ابزار بیان درد انسان تا روشی برای خلق زیبایی
در آخرین روز از مجموعه نشست‌های علمی پژوهشی «هفته پژوهش هنر شهری مشهد» دو تن از مهمانان بخش بین‌الملل جشنواره هنرهای شهری «خانه بهار» در جمع هنرمندان و پژوهشگران مشهدی به بیان دیدگاه‌های خود در باب هنر و کارکردهای آن و همچنین در خصوص گستره هنر از بیان تجربه درد انسان‌ها تا ابزار خلق زیبایی‌های بدیع پرداختند.
کمال ابوحلاوه هنرمند نقاش از کشور اردن اولین سخنران این نشست بود. وی تاکنون بیش از 2هزار اثر هنری در کشورهای مختلف اروپایی و آفریقایی از خود بجا گذاشته و در محافل مختلف بین‌المللی مورد تقدیر قرار گرفته است. در بسیاری از آثار وی زنان و کودکان نقش محوری دارند و بوم نقاشی کمال ابزاری برای بیان رنج آنها بوده است.
گسترش هنر در گرو تقویت حواس پنج‌گانه انسان است
کمال ابوحلاوه که برای نخستین بار به ایران آمده، معتقد است گستردگی طیف‌های هنری و کیفیت آثار ایرانی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و گفت: از آنجاکه هنر مرتبط با حواس پنج گانه انسان است بنابریان ظهور هنر در گرو انسان و گسترش آن نیز در گرو فعالیت انسان‌ها است.
وی با بیان آنکه تلاش کرده در کارهایش وقایع جنگ‌های اخیر کشورهای عربی را بازتاب دهد، تصریح کرد: در آثارم رنج مردم یمن، سوریه، فلسطین و عراق را به تصویر کشیده‌ام و به همین دلیل افراد زیادی از این کشورها برای دیدن آثار هنری من به اردن می‌آیند.
ابوحلاوه بر وجه سیاسی هنر تأکید کرد و گفت: هنر بازتاب دهنده زندگی انسان‌هاست و به بیان و شرح وقایع روزانه می‌پردازد لذا سیاست هم در آن دخیل و کارآمد است.
این هنرمند نقاش ضمن اشاره به موضوع حجاب در آثارش گفت: نقاشی‌های من از زنان تا پیش از فوت مادرم بدون حجاب بود اما پس از فوت ایشان بدلیل اینکه وی مسلمان محجبه بود سعی کردم به احترامش حجاب را در آثارم نمایش دهم.
کمال ابوحلاوه هنر گرافیتی را بر سطوح مختلف جامعه بسیار مؤثر عنوان کرد و افزود: هنر گرافیتی در اردن رواج زیادی پیدا کرده و مجاز است و من سال‌ها که در این مقوله به صورت آزادانه فعالیت می‌کنم.
به گفته این هنرمند اردنی از آنجاکه هنر موسیقی سابقه‌ای طولانی در این کشور تاریخی دارد، این هنر در آثار وی نیز بازتاب داشته و البته انعکاس جلوه‌های زیبای طبیعت نیز از اولویت‌های او برای خلق آثار هنری محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: ایرانی‌های زیادی در اردن و در شاخه هنرهای تجسمی فعالیت دارند که سال‌ها در اردن زندگی می‌کنند و همچنین ایرانی‌های زیادی به کرات آثار خود را به ویژه در زمینه هنر خطاطی در کشور اردن منتشر کرده‌اند.
 
 
هنری بر پایه بداهه پردازی با الهام از طبیعت و موسیقی
اِلنا تاچنکو، هنرمند اهل کشور روسیه مهمان دوم پنجمین و آخرین نشست‌ «هفته پژوهش هنر شهری مشهد» بود که به معرفی آثار خود در دو بخش طراحی فرش دستباف و طراحی لباس پرداخت. وی طراح مد، دکوراتیو، طراح لباس، نقاش و عکاس بوده و عضو انجمن هنرمندان روسیه و انجمن پارچه و لباس اروپا و دارای چندین اثر در موزه‌های مختلف روسیه است.
این هنرمند در بخش اول معرفی آثارش به چند اثر تابلوفرش اشاره کرد که بر اساس جلوه‌های طبیعی و نقاط دیدنی کشور روسیه طراحی و اجرا شده بود و در بخش دوم سخنان خود به سراغ موضوع هنر طراحی لباس رفته و ضمن معرفی برخی از آثار خود، در باب نحوه ایده گرفتن از عناصر طبیعت توضیحاتی را ارائه کرد.
تاچنکو به صورت مشروح در خصوص هنر طراحی روی پارچه به بیان نظرات تخصصی خود پرداخت و عنوان کرد: در این هنر نیز بیشتر به دنبال نوعی نقاشی و بداهه پردازی با الهام از طبیعت و موسیقی بوده‌ و سعی کرده‌ام در آثارم آن را به خوبی نمایان کنم.
وی در انتها ضمن بیان این مطلب که موسیقی نه تنها در آثار هنری خودش بلکه در زمینه‌های مختلف هنر تأثیر زیادی داشته است، به پرسش‌های هنرمندان مشهدی پاسخ و به مبادله نظرات و ایده‌های هنری خود پرداخت.