ورود هنرمندان
خانه بهار

دومین جشنواره هنرهای شهری مشهد

استاد و سخنران بخش هنرهای نمایشی مجموعه نشست‌های «هنر شهری مشهد»:

پژوهش؛ راهگشای هنرمند در ارائه اثر هنری
کارشناس متخصص کارگاه هنرهای نمایشی مجموعه نشست‌های علمی پژوهشی «هنر شهری مشهد» گفت: گنجاندن بخش پژوهش در رویدادهای هنری می‌تواند راهگشای هنرمند در ارائه آثار باشد.
شهرام نوشیر در کارگاه آموزشی هنرهای نمایشی که در قالب مجموعه نشست‌های علمی پژوهشی «هنر شهری مشهد» برگزار شد، با بیان اینکه پژوهش هنر شهری یعنی اینکه شهر چه نیازهایی دارد تا آثار بر آن اساس خلق شوند، تصریح کرد: با پژوهش به الگوهای نمایشی می‌توان دست یافت که برای جامعه آن شهر کاربردی باشد آنهم در مورد مشهد که علاوه‌بر جمعیت شهری خود، سالانه میزبان میلیون‌ها زائر است.
به گفته این کارگردان تئاتر و نمایشنامه‌نویس، از دل مطالعه و پژوهش طرح‌ها و ایده‌های جذابی خارج خواهد شد که به هر چه پویاتر شدن شهر و نشاط مردم کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه برخورد و نگاه علمی به مقوله هنر شهری، ترسیم الگوهای متناسب این نوع هنر را در تولید آثار برای کلانشهرها محقق می‌کند، افزود: وقتی هنرمند در مسیر و موضوع مشخص برای خلق اثر هنری به‌منظور استفاده در معابر شهری قرار بگیرد می‌تواند معرف الگو و رفتار درست شهروندی برای خود و سایر شهروندان باشد.
این مدرس دانشگاه در خصوص اهمیت انجام کارهای پژوهشی در حوزه هنر دانست و افزود: جهت‌دهی به هنرمند به واسطه انجام کارهای پژوهشی موجب سالم‌سازی فضای کاری در حیطه مدیریت شهری و اجرای کارهای هنر شهری خواهد شد.
وی ضمن بیان این مطلب که اگرچه در هر سه دوره برگزاری کارگاه کارهایی برای قوام‌بخشی و افزایش تکنیک‌های علاقه‌مندان به هنر تئاتر در مشهد انجام شد اما همیشه خلای انجام کار پژوهش احساس می‌شد، اظهار کرد: گنجاندن بخش پژوهش در جشنواره «خانه بهار» نوروز 98 از سوی شهرداری مشهد اقدام ارزشمندی است که می‌تواند راهگشای هنرمند در ارایه اثر باشد.
نوشیر ادامه داد: شهرداری مشهد چشم‌انداز خوبی را برای سالم‌سازی رویه کارهای هنر شهری ترسیم کرده است که به‌نوعی سرمایه‌گذاری برای اجراهای بهتر کارهای هنری در محیط‌های متناسب و بهره‌مندی از هنرمندان کارآمد محسوب می‌شود.
این کارشناس ارشد هنرهای نمایشی اظهارامیدواری کرد: جشنواره «خانه بهار» و بخش پژوهش آن در شهرداری مشهد قائل به فرد نباشد و در سال‌های آتی نیز تداوم داشته باشد تا هر سال جشنواره با پشتوانه علمی محکم‌تری برگزار شود.